Skocz do zawartości
Zbrojnikowate.pl

  • Maciej Koczko

    Witam Was – dziś slów kilka o drewnie w akwarium – czemu ? Bo wokół tego tematu naroslo zbyt wiele mitów i to niestety wpuszczanych na „ rynek „ nawet przez znane firmy.

    Drewno w akwarium pelni nie tylko funkcje dekoracyjne ale przy hodowli zbrojnikow jest tez waznym elementem diety. Dlatego warto umieszczac drewniane elementy w naszych akwariach – mowie specjalnie elementy bo nie tylko korzenie ale i galezie z drzew się swietnie nadaja. No właśnie ale z jakich drzew ?

    Pierwszy mit dotyczy drewna z drzew i krzewow iglastych – wiele razy slyszy się glosy ,zeby absolutnie nie dawac takiego drewna bo zywica zawarta w nim zabije nam obsade. No to po pierwsze – zywica zaczyna się rozpuszczac w wodzie w temperaturze powyzej 60 stopni – Waszym rybkom już dawno byloby wszystko jedno…. Po drugie – to dość zabawne bo te same osoby które gardłuja ,ze nie wolno drzew iglastych uzywac polecaja jako zamiennik drewno z torfowisk jako naturalne drzewo pochodzace z Polski ….taaaa ….ciekawe jest w tym to ,ze drzewo z torfowisk to sosna lub swierk w przewazajacej liczbie przypadkow ….

    Oczywiscie polecam zdecydowanie takie drewno z torfowisk – jest miekkie co sprzyja zeskrobywaniu wierzchniej warstwy przez zbrojniki , najczesciej tonie samo z siebie jeśli nie zostalo przesuszoone, zakwasza nam wode. I tu uwaga – dodanie zbyt duzej ilosci takiego drewna do akwarium np. ze zwyklymi ancistrusami może spowodowac obnizenie twardosci i spadek ph więc proszę uwazac. Ma tez taka zalete ,ze poza oplukaniem pod biezaca woda nie trzeba z nim już nic więcej robic tylko chlup do akwa. I tu właśnie pojawia się kolejny ciekawy temat zwiazany z przygotowaniem drewna do akwarium. Ile ja się już naczytalem co to nie trzeba robic – gotowac kilka godzin albo dni – wazne ,zeby mieszac lyzka wywar trzy razy w lewa strone i dwa razy w prawa a najlepiej w trakcie trzeciej kwadry ksiezyca ...ironizuje sobie troche ale mniej więcej takie gusla się pojawiaja na grupach w tym temacie. Co więc należy robic ?

    Po pierwsze – jeśli uzyc chcemy drewna które nigdy nie było w srodowisku wodnym czyli nie przywleklismy sobie korzenia z rzeki , stawu , jeziora albo nawet duzej kaluzy na lace czy w lesie to wystarczy takie drewno okorowac ( albo nie – o tym za chwile ) oplukac porzadnie pod biezaca woda by pozbyc się ziemi – obejrzec czy nie ma gdzies prochnicy i można wkladac do akwa. Juz slysze te okrzyki przerazenia – a bakterie ? A grzyby ? A inne gow….? No ludzie ….chcecie mieć w akwa srodowisko aseptyczne? W ten sposob robicie krzywde swoim rybom – pozniej wystarczy ze wlozycie rece nie umyte domestosem i spirytusem i dostarczycie bakterie i ryby umra !! No zart – nie umra ale wlozenie do akwarium kawalka drzewa zebranego z dna lasu krzywdy nie zrobi w akwarium – serio. Wazniejsze jest by takie drewno nie było swieze – najlepiej gdyby ze dwa sezony sobie już polezalo. Nie będzie plywac więc trzeba je jakos obciazyc i to tak zeby było to bezpieczne – zeby kamien ktorym to zrobicie nie spadl z niego gdyby np. nierownomiernie się nasaczalo i przechylilo – polecam kamien wlozyc w rajstope a najlepiej kilka mnejszych kamieni i rajstope zawiazac na korzeniu – jak już calkiem się namoczy to utniemy rajstope i po sprawie.

    Inaczej ma się sprawa z korzeniami pozyskanymi ze srodowiska wodnego – tu mogą być na nich patogeny najrozniejsze które naszym rybom mogą zaszkodzic. Jednak nie popadajmy w histerie i nie musimy gotowac godzinami takiego korzenia – są prostsze metody. Zalezy od wielkosci korzenia. Mozemy go wymoczyc w wodzie z sola- 15 gramow na litr wody – jeden dzien moczenia – pozniej oplukac go i nie martwic się tym ze troche soli w nim zostalo – wyplucze się w akwarium a taka ilosc na pewno nie zaszkodzi. Jesli korzen nie jest olbrzymem i jest wilgotny to można go wsadzic do mikrofali na 2-3 minuty – zadne stworzenie tego nie przezyje – ale jest ryzyko ,ze korzen może peknac gdy woda w nim zawarta zacznie wrzec. To samo ze wsadzeniem do nagrzanego piekarnika – tez 30 minut w 200 stopniach zalatwi patogeny ale korzen tez może nam popekac a do tego wysuszyc się i już nie będzie chcial tonac. Uwierzcie mi ,ze nie trzeba zadnego moczenia w KMnO4 – tym bardziej ze zmieni barwe na prawie czarna. Nektorzy gotuja zeby pozbyc się koloru jaki taki korzen oddaje pozniej do wody – no owszem będzie mniej barwil ale i tak będzie więc trzeba się zastanowic czy warto się meczyc.

    Teraz kwestia drewna z czarnego bzu która tez przewija się na grupach- po konsulatcjach z Rafałem który z racji wyksztalcenia ma wiedzę w temacie przekazuje co nastepuje – czarny bez zawiera substancje zwana sambunigryna – jest to glikozyd który potrafi wytruc ryby ale ...po pierwsze wystepuje w czesciach zielonych tego drzewa , po drugie wystarczy go przemrozic czyli zostawic drewno na zime na zewnatrz zeby calkiem go zdezaktywowac i po trzecie – macie tyle innych drzew i krzewow to nie bierzcie czarnego bzu

    No dobrze mamy już korzen – wsadzilismy go do akwarium i lament – cos na nim rosnie – SLUZOWIEC - SLUZOWIEC !! No właśnie nie do konca – owszem czasem może pojawic się sluzowiec – wyglada najczesciej jak na zdjeciu które zamiescilem – jednak w przewazajacej ilosci wypadkow na korzeniu pojawia się szaro biala substancja podobna nieco do waty , glutowata – sluzowiec to nie jest – może ten post przeczyta ktos kto wie co to ? Sa przeciez na grupach biolodzy Adam moze Ty ? Prosze wtedy o jakas informacje – jakiś link to uzupelnie swoja wiedzę i ten wpis.

    Tak czy siak – czy to będzie sluzowiec , czy to cos glutowatego – nie ma się czym martwic – zniknie po jakims czasie – zjedza go ryby bądź krewetki – walka z nim nie ma sensu – to taka troche syzyfowa praca.

    Czemu drewno jest waznym elementem w zbiornikach ze zbrojnikami – szczegolnie roslinozernymi oraz z rodzaju panaqolus i panaqua? Otoz roslinozerne takie jak ancistrusy zeskrobuja sobie wierzchnia warstwe bo po pierwsze zawarta w drewnie celuloza wspomaga dzialanie bakterii jelitowych i latwiej im się trawi pokarmy a po drugie ( konsutowalem to z ichtiologiem z Brazylii ) na wierzchniej warstwie drewna jest mikrofilm z bakterii rozkladajacych drewno – jest on zjadany wraz z drewnem i te bakterie pomagaja w trawieniu. Kolejny mit z tym zwiazany to „ daj do kotnika z narybkiem ancistrusa kawalek drewna bo beda go jadly „ - nie beda go jadly bo nie są jeszcze w stanie zeskrobac sobie go ale mogą zjadac warstwe bakterii a to zrodlo bialka – jest tylko jedno ale – to musi być korzen który od dawna już lezy w wodzie a nie swiezak.

    Panaquolusy i panaquy zjadaja drewno nie tylko by pozyskac celuloze wpomagajaca trawienie ale one po prostu zywia się drewnem w duzej mierze.

    Tu tez muszę zrobic dygresje dotyczaca gatunkow drewna w akwariach – są piekne korzenie np. drzew afrykankich – sawanna , mopani, mangrowiec- aspekt dekoracyjny niepodwazalny – mocno barwia wode – ok – ale są tez bardzo ale to bardzo twarde – więc jako uzupelnienie diety się nie nadaja – stanowia swietna ( jak w wypadku sawanna) kryjowke dla narybku ale warto dodac inny miekki gatunek drewna – jaki ? No właśnie chociazby taki z torfowiska , olcha i topola są tez bardzo miekie – odradzam dab , jesion – bo to mega twarde drewno.

    Mozna tez galezie wierzby uzyc i liczyc się z tym ,ze mogą takie galezie wypuscic liscie jeśli drewno będzie wystawac nad powierzchnie Jak się Wam uda pochwalcie się zdjeciami.

    Teraz jeszcze wspomniana wczesniej sprawa kory z drzewa – taka z iglastych polecam usunac – będzie stanowc klopot przy probach zatopienia korzenia – to tez tyczy się grubej kory z drzew lisciastych – zacznie odchodzic po jakims czasie i jeśli mieliscie w tym miejscu przytwierdzony mech bądź jakas inna rosline to szlag trafi kompozycje. Cienka „ skorka „ na galeziach zanurzonych w akwa tez po jakims czasie się rozlozy ale tym bym się akurat mocno nie przejmowal.

    Podsumujmy w punktach :

    1- drewno pozyskane ze srodowiska naturalnego powinno być minimum jeden rok sezonowane na powietrzu – powinno się przemrozic zima.

    2- odkazamy tylko to drewno które zostalo pozyskane ze srodowiska wodnego i nie popadamy w paranoje gdy to robimy

    3- dla zbrojnikow zdecydowanie lepsze beda gatunki drewna miekkiego

    4- nie przejmujemy się tym ,ze nam cos urosnie na takim drewnie

    5-drewno z drzew czy krzewow iglastych jest jak najbardziej na miejscu – wielu akwarystow których znam posiada takie od lat w akwarium – np. sosne czy nawet tuje ( zywotnika )

    Mam nadzieje ze troche pomoglem – pewnie o czymś zapomnialem więc proszę o podpowiedzi

    Zdjecie pochodzi ze strony " odjechane zwierzatka" i jest to sluzowiec:

    obraz.png.8a6e38d14958a04eacb6e30d6947ee78.png



    Opinie użytkowników

    Rekomendowane komentarze

    Michał Wolnik

    Napisano

    Maćku pytanie: co z drewnem iglastym, jeśli ktoś wpadnie na pomysł żeby je wygotować? Żywica się rozpuści, wypłynie, nie zaszkodzi? Czasami na drewnie są widoczne "skrzepy" żywicy, co wtedy? Jak zbrojas zacznie sobie skubać bezpośrednio taką żywicę, to czy jest to dla niego niebezpieczne?

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach
    Maciej Koczko

    Napisano

    jak gotujesz iglaka to zywica sie rozpuscza i czesc zosaje w wodzie - jak drewno ostygnie to zywica ktora z niego ni euwolnila sie znowu twardnieje i w akwa jest nieszkodliwa - ja widzisz zywice na drzewie to ja po prostu usun mechanicznie a zbrojnik jej jesc nie bedzie :)

    • Lubię 1
    • Dzięki 1

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach
    Michał Wolnik

    Napisano

    Maćku może na lajfie z Tropical-em warto by było omówić temat drewna? Ten temat wypada co jakiś czas jak trup z szafy. Ludzie boją się drewna iglastego i "dla świętego spokoju" wybierają drewno liściaste.

    • Lubię 1
    • Dzięki 1

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach
    Piotrek Ruciński

    Napisano

    Witam, a jak z bluszczem? Jabłonią? Nadają się do akwarium?

    Podziel się komentarzem


    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach


    Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

    Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

    Zarejestruj nowe konto

    Załóż nowe konto. To bardzo proste!

    Zarejestruj się

    Zaloguj się

    Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

    Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.