Skocz do zawartości
Prace konserwatorskie Czytaj więcej.. ×
Zbrojnikowate.pl

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

  1. Wczoraj
  2. Ostatni tydzień
  3. Wcześniejsza
  4. Wojtek Dau

    Ślimaki - plaga [red.]

    Czy kąpiel rośliny w nadmanganianie przed posadzeniem w akwa wyeliminuje jaja ślimaków?
  5. fivb77

    Czyszczenie tubifexu [red.]

    A czy ten własny pokarm jakoś specjalnie płuczesz ?
  6. Szymon Bednorz

    Choroba kolumnowa - Flavobakterioza [red.]

    nifurpirinol - występuje np w leku sery Bactopur Direct bądź Bactoforte niestety niedostępne na dzień dzisiejszy w PL czy jest jakiś zamiennik czy wybrać inny lek z listy ?
  7. Alpen88

    Ospa rybia [red.]

    Mam pytanko, pojawiła się u moich neonów Inessa ospa... W akwarium(240l) poza nimi sa jeszcze 4 zbrojniki niebieskie, ślimaki Tylomelanie oraz krewetki filtrujące. Temperatura jest obecnie na 25st. Czy Formisol będzie bezpieczny dla krewetek i ślimaków? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji o tym. Bede wdzieczna za pomoc.
  8. fivb77

    Miernik pH [red.]

    Cześć, czy jesteście w stanie polecić urządzenie z niższej półki cenowej, które będzie mi stale kontrolować pH w akwarium? Jak się okaże, że za rok będzie trzeba wymienić sondę na lepszą, jak ta Hydromet to się nie pogniewam Proste urządzenie do kontrolowania pH, bez dozowania CO2. Na razie chcę zobaczyć, czy to faktycznie będzie aż tak fajny gadżet, bez którego nie wyobrażam sobie życia, a rok pracy to wystarczająca długość testu No i od razu pytanie, bo chciałbym żeby pracował w akwarium na co dzień, ale też żeby nim sprawdzać wodę do podmian w beczce - to będzie czymś skutkowało? przed zmianą zbiornika będę musiał sondę w czymś zanurzyć, czy coś ?
  9. Sebastian Marczewski

    Levamisol [red.]

    Mam przed sobą leczenie cammalanus nicieni. Doczytałem u antychowicza ze nicień ten potrafi przeżyć nawet 13mg/l tutaj na forum widzialem ze 16 mg/l przeżyją zbrojaski. Postanowiłem właśnie takiego stężenia użyć . Mam lewamol 8% i jeśli dobrze rozumiem 1 g proszku na 5 litrów wody da odpowiednie stężenie??? Ile dni w takiej wodzie wytrzymają ryby. Co 7 dni powtórka. Z tego co się orientuję ze 2 tury wystarcza. Chciałbym zrobić w nowym sterylnym akwa to leczenie . A jak później odkazić stare akwa i gąbki ceramikę itd?? Nadmanganian wystarczy????
  10. Jerzy Rogala

    Co nam może zabić ryby ? [red.]

    zbrojniki są b.wrażliwe na azotyny niż inne rybcie. Pozostawiony na drugi dzień, niezjedzony pokarm roślinny / np gotowana brukselka/, zwłaszcza w mniejszym akwa, może skutecznie zabić naszych podopiecznych. Inne ryby przetrwają. Drugie co pamiętam, to nadmiar CO2 - np gdy zatnie się zawór z butli, zabije nam co delikatniejsze zbrojniki.
  11. Korcopin66

    Jaka to ryba z kropkami ? [red.]

    Ciekawy osobnik, przyznam, że nigdy czegoś podobnego nie widziałem. _______________________ https://sohostyle.pl/pl/p/Big-torba-biznesowa-TC8-limited/6129
  12. Korcopin66

    Stymulacja do tarła [red.]

    Zdecydowanie ważny temat poruszyłeś __________________ https://meblena102.pl/na-wymiar/szafy-wnekowe-przesuwne-narozne/
  13. Nigdy tego nie wiedziałem. Dzięki za wytłumaczenie. __________________ https://meblowymistrz.pl/na-wymiar/garderoby/
  14. Tego typu znęcanie jest jak najbardziej ok Super artykuł __________________ https://megamebelki.pl/na-wymiar/garderoby/
  15. artur71

    Wielki brzuch u ryby [red.]

    Kiedys zauwazylem, ze bardzo spuchl mu brzuch, a za jakis czas zobaczylem bardzo duzo odchodow w jednym miejscu, i zbrojnik wyszczuplal. Ponjakims czasie znowu zauwazylem ze zaczal puchnac, ale juz nie tak bardzo jak poprzednio, no i juz szybciej wyszczuplal. Niestety teraz znowu jest bardzo spuchniety i bardzo jest nerwowy, tak jakby znowu nie mogl sie wyproznic… 😞 jedno zdjecie od gory, drugie od brzucha, okolica odbytu.
  16. Łukasz Mazurowski

    Wielki brzuch u ryby [red.]

  17. Łukasz Mazurowski

    Wielki brzuch u ryby [red.]

    A z nimi co może być nie tak ???
  18. Mateusz Siewior

    Choroby ryb

  19. Maciej Koczko

    Sól [red.]

    tez trzeba dodac - bo woda po zmiekczaczu ma w sobie jedynie wiecej jonow sodu a tu chodzi o chlorek sodu
  20. jeidds

    Apteczka domowa [red.]

  21. jeidds

    Apteczka domowa [red.]

  22. Michał Wolnik

    Sól [red.]

    A jak to jest z tą solą w przypadku gdy podmieniamy wodą po zmiękczaczu wody?
  23. Maciej Koczko

    Zooegzotyka

  24. Sławo94

    Akryflawina [red.]

    Czy ten środek można stosować profilaktycznie w zbiorniku ogólnym? czy wybija bakterie nitryfikacyjne w filtrze tak jak np. nadmanganian potasu?
  25. Dodane do bazy przez redakcję portalu zbrojnikowate.pl Dojrzewanie ancistrusow Czesto dostaje pytanie w stylu kiedy da sie juz poznac czy to samiec czy samiczka u ancistrusa....ile musza miec cm albo miesiecy zeby dalo sie okreslic płeć ? Odpowiedz na to pytanie nie jest ani prosta ani oczywista. Jest wiele czynnikow determinujacych to jak szybko pojawia sie cechy anatomiczne wskazujace ze mamy do czynienia z samcem oraz kiedy samice beda gotowe do tarla. Te czynniki to : dobrostan , genetyka, " socjologia" i pewnie jakies jeszcze wiec czekam na sugestie a teraz juz spiesze z wyjasnieniami co mialem na mysli GENETYKA - jak wiecie najczestszymi goscmi w akwariach sa ancistrus sp. czyli kundelki oraz rozne formy barwne jak snow , yellow, calico , green , red ....w ich żyłach plynie krew bardzo wielu różnych ryb - kombinacja tych genow moze powodowac ,ze jedne osobniki u kogos w akwarium osiagna dojrzalosc badz przynajmniej samcowi zaczna rosnac wąsy juz kolo 7 miesiaca zycia a u kogos innego dopiero kolo 12 miesiaca. Dobrostan : Jesli ryby maja zapewnione idealne warunki srodowiskowe to rosna w szybkim tempie i osobnik z takiego akwarium wielkosci 7 cm moze byc mlodszy o 2 - 3 miesiace od takiego ktory musial zyc w slabych warunkach i mimo ze ledwo co urosl to juz widac ze to samczyk .... " Socjologia " - mlody samiec żyjący w akwarium z doroslym dominujacym samcem badz kilkoma znacznie wiekszymi samcami nie bedzie sie zbyt szybko " wychylać " by pokazac swoje poroze ...oczywiscie inne samce wiedza ze rosnie im pod nosem inny samczyk ale poki nie zacznie pokazywac swojego samczego atrybutu jakim jest poroze to nie beda go meczyc wojenkami. Warto moze tu tez wspomniec o tym ,ze nie spieszmy sie z prokreacją u mlodych ryb - im szybciej zaczna tym wolniej rosna i mniejsze sa ....znam hodowce który oddziela samice od samcow najwczesniej jak sie da - trzyma w oddzielnych zbiornikach i dopuszcza do siebie dopiero jak maja 2 lata - te ryby sa znacznie wieksze niz 2 letnie ryby ktore juz w okolicach pierwszego roku zycia mialy pierwsze tarla. No wlasnie - u antkow pierwsze tarla moga miec miejsce juz kolo 11-12 miesiaca - czasem troszke wczesniej - u niektorych gatunkow jak np L 183 pierwsze tarlo bedzie dopiero u 2 letnich ryb. Pamietajcie tez ,ze wasiki to nie tylko domena samcow - u niektorych gatunkow samiczki tez maja wasiki - mniejsze i nie wchodzace tak gleboko w strone oczu ale sa i takie jak np L 034 czy L 255 gdzie samice maja wasy nie mniejsze od samcow. Wklejam tu ponizej linki do powiazanych artykulow : Czytaj artykuł
  26. Maciej Koczko

    Dojrzewanie ancistrusow

    Czesto dostaje pytanie w stylu kiedy da sie juz poznac czy to samiec czy samiczka u ancistrusa....ile musza miec cm albo miesiecy zeby dalo sie okreslic płeć ? Odpowiedz na to pytanie nie jest ani prosta ani oczywista. Jest wiele czynnikow determinujacych to jak szybko pojawia sie cechy anatomiczne wskazujace ze mamy do czynienia z samcem oraz kiedy samice beda gotowe do tarla. Te czynniki to : dobrostan , genetyka, " socjologia" i pewnie jakies jeszcze wiec czekam na sugestie a teraz juz spiesze z wyjasnieniami co mialem na mysli GENETYKA - jak wiecie najczestszymi goscmi w akwariach sa ancistrus sp. czyli kundelki oraz rozne formy barwne jak snow , yellow, calico , green , red ....w ich żyłach plynie krew bardzo wielu różnych ryb - kombinacja tych genow moze powodowac ,ze jedne osobniki u kogos w akwarium osiagna dojrzalosc badz przynajmniej samcowi zaczna rosnac wąsy juz kolo 7 miesiaca zycia a u kogos innego dopiero kolo 12 miesiaca. Dobrostan : Jesli ryby maja zapewnione idealne warunki srodowiskowe to rosna w szybkim tempie i osobnik z takiego akwarium wielkosci 7 cm moze byc mlodszy o 2 - 3 miesiace od takiego ktory musial zyc w slabych warunkach i mimo ze ledwo co urosl to juz widac ze to samczyk .... " Socjologia " - mlody samiec żyjący w akwarium z doroslym dominujacym samcem badz kilkoma znacznie wiekszymi samcami nie bedzie sie zbyt szybko " wychylać " by pokazac swoje poroze ...oczywiscie inne samce wiedza ze rosnie im pod nosem inny samczyk ale poki nie zacznie pokazywac swojego samczego atrybutu jakim jest poroze to nie beda go meczyc wojenkami. Warto moze tu tez wspomniec o tym ,ze nie spieszmy sie z prokreacją u mlodych ryb - im szybciej zaczna tym wolniej rosna i mniejsze sa ....znam hodowce który oddziela samice od samcow najwczesniej jak sie da - trzyma w oddzielnych zbiornikach i dopuszcza do siebie dopiero jak maja 2 lata - te ryby sa znacznie wieksze niz 2 letnie ryby ktore juz w okolicach pierwszego roku zycia mialy pierwsze tarla. No wlasnie - u antkow pierwsze tarla moga miec miejsce juz kolo 11-12 miesiaca - czasem troszke wczesniej - u niektorych gatunkow jak np L 183 pierwsze tarlo bedzie dopiero u 2 letnich ryb. Pamietajcie tez ,ze wasiki to nie tylko domena samcow - u niektorych gatunkow samiczki tez maja wasiki - mniejsze i nie wchodzace tak gleboko w strone oczu ale sa i takie jak np L 034 czy L 255 gdzie samice maja wasy nie mniejsze od samcow. Wklejam tu ponizej linki do powiazanych artykulow :
  27. Dariusz Woźniak

    Hypancistrus Zebra L046

  28. Maciej Koczko

    Puchlina wodna [red.]

    Dodane do bazy przez redakcję portalu zbrojnikowate.pl Puchlina wodna Leki i preparaty: Metronidazol Czesto na grupach pojawia sie temat puchliny - ktos wrzuca zdejcie i opis ,ze ryba ma wielki brzuch i ledwo plywa i za chwile nastepuje wysyp komentarzy ,ze to na bank puchlina i juz po rybie. No to po pierwsze nie zawsze to jest puchlina i nawet jesli jest to nie musi to oznaczac końca jej zywota. O tym jakie moga byc powody wielkiego brzucha ( glownie u zbrojnikow ) pisalem tutaj : Jednak tym razem skupiam sie na tym co nazywamy zbyt czesto puchlina. Jakie to objawy ? Wielki napecznialy brzuch , odstajace luski ....tyle ze takie objawy nie zawsze musza oznaczac puchline. Po pierwsze nasza ryba moze byc nazarta jak swinia , zaczopowana i otluszczona w jednym. Jak to ??! A no tak to 😛 Teraz odniose sie konkretnie do bojownikow bo to dla tej grupy docelowej pisze ten artykul ale oczywscie taka sama sytuacja moze miec miejsce przy innych gatunkach. Wiem ,ze dbacie o swoje ryby , wiem ,ze cudownie jest patrzec jak jedza , wiem ,ze staracie sie kupic im najlepsza karme jaka sie da ...super ...ale kochani wszystko z umiarem. Ryba w swoim zyciu w naturze wiekszosc zycia poswiecia na poszukiwanie pokarmu - poza pora deszczowa gdzie jest go sporo musi go aktywnie poszukiwac - jej bilans energetyczny jest na niewielkim plusie wiec ma linie jak modelka - a jak to jest w akwarium ? Kazdego dnia a nawet dwa razy dziennie a nawet pieć razy dziennie cos z nieba leci do wody i to cos jest smaczne a jakze - wiec trzeba jesc, jesc, jesc ....no i pokarmy sa najczesciej suche i do tego extra super zajefajne i najdrozsze jakie sa wiec przy okazji bardzo wysokobialkowe i co - i ryba ma otluszczona watrobe i narzady wewnetrzne , rosnie jej bebzon ( brzuszek znaczy sie ) , potrafi sie zaczopowac. Sam kiedys karmiac pokarmami marki EBO ( uwazam za najlepsze na rynku jakie sa - spowodowalem otluszczenie zbrojnikow do tego stopnia ze samce wygladaly jak zaikrzone samice - pokarm jest zajefajny ale wystarczy go podawac 3-4 razy mniej niz " zwyklego ").U zaczopowanej ryby karma w jelitach zaczyna fermentowac , pojawia sie klopot z pecherzem plawnym - rybe rozdyma tak mocno ( a juz gruba byla wczesniej ) ze zaczynaja jej nawet luski odstawac ( u zbrojnikow i kiryskow nie beda odstawac bo ryby te nie maja lusek ). Co wtedy ? wtedy glodoweczka kilka dni - kapiel w soli epsom ( siarczan magnezu ). I zmiana diety - zaleca sie podawanie przez jakis czas skorupiakow takich jak dafnia ( rozwielitka) i cyklop ( oczlik )- kupowane w woreczkach w sklepach pochodza z hodowli komercyjnych i wolne sa od patogenow - zdecydowanie nie polecam lowienia w stawach , oczkach wodnych itp - czyli wszedzie tam gdzie woda ma kontakt z rybami badz ptactwem wodnym. Jesli podajecie mrozonki to koniecznie wczesniej rozmrazamy je na jakims sitku - siateczce i po rozmrozeniu pluczemy zanim podamy. Podawanie kostki mrozonego pokarmu do wody powoduje ze ryba rzuca sie na pokarm ledwo co rozmrozony czyli bardzo zimny i to moze skutkowac zapaleniem ukladu pokarmowego. Od tego juz tylko krok do puchliny. Innym powodem wiekiego brzucha i odstajacych lusek moze byc zaawansowana falvobacterioza - pialem o tej chorobie tutaj : Wielki brzuch rzadko ale jednak moze byc spowodowany obecnoscia tasiemca - skad ten pasazer na gape ? A no np. wlasnie z rozwielitki lapanej w stawie. Leczyc go mozna lekami opartymi na prazykwantelu - np. capiforte firmy zoolek I w koncu przechodzimy do posocznicy ....choroba ta najczesciej powstaje w wyniku bardzo zlych warunkow w jakich trzymamy rybe - nalozyc sie na to moze szereg czynnikow -najwazniejsze to za wysokie poziomy zwiazkow azotu - amoniak azotyny azotany i fosforanow czyli PO4. Do tego niewlasciwa dieta badz przekarmianie , zla temperatura ( zbyt niska ) i zaczyna sie ....najprawdopodobniej winnym tej choroby sa zarazki z rodzaju Rhabdovirus ...jak juz oslabia rybe to zaczynaja im pomagac w dziele zniszczenia bakterie - w ciele ryby zaczynaja zbierac sie plyny , jest klopot z osomoregulacja wiec ryba zatrzymuje w powlokach ciala wode i puchnie i puchnie ...zaczynaja odstawac luski, staje sie apatyczna , z czasem przestaje przyjmowac pokarm , nastepuje wysadzenie galek ocznych ( czasem jednej ) i najczesciej zgon ....choroba sama w sobie nie jest zarazliwa ale biorac pod uwage ,ze atakuje ryby oslabione zlymi warunkami bytowania to jest szansa ,ze wiekszosc obsady bedzie miala klopot bo zyja w takim samym bajorze ....Co robic ? Po pierwsze poprawic warunki w akwarium - podmiany wody ....30-40% przez kilka dni ....po drugie probowac leczyc bo szanse sa. Czym ? Trzeba dwoiscie leczyc zarowno na wirusa jak i na bakterie - podajemy lek ludzki jakim jest neosine lub groprinosin - 1 gram na 100 litrow wody kazdego dnia przez 7-10 dni czyli az ryba sie wyleczyc no chyba ze padnie i do tego metronidazol w ilosci ok 4 -5 grmow na 100 litrow wody kazdego dnia - w tym czasie nie powinismy swiecic swiatelka no i podmieniamy wode jak juz wczesniej wspomnialem. Zamiast metronidazolu mozna podac furazolidon szczegolnie jesli ryba pobiera jeszcze pokarm - wtedy razem z pokarmem w ilosci 1 gram leku na 100 gramow paszy - wrzucamy wszystko do woreczka plastikowego i mieaamy az lek otoczy cala pasze - wtedy dodajemy kilka kropel tranu i mieszamy znowu az olej otoczy znowu cala pasze i tym karmimy. Jako ,ze lepiej zapobiegac niz leczyc - tym bardziej ze szanse leczenia oceniam na 30% - to pamietajcie zeby : Nie przekarmiac Stosowac rozne pasze i nie koniecznie te najwspanialsze ale czasem te zwyklejsze tez i dobrze by bylo zeby zawieraly sporo wlokna w sobie Utrzymywac temeprature wody w gornym zakresie dla gatunku - czyli jesli Bojek lubi wode od 26 do 30 stopni to niech to bedzie 28-29 PODMIENIAC WODE Unikac pokarmu niewiadomego pochodzenia badz lowionego w stawach Przepraszam za literowki i brak znakow diakrytycznych Czytaj artykuł
  1. Pokaż więcej elementów aktywności
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi nowościami i informacjami?

    Zapisz się
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.